Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIU...

Super Moce Pierwszej Pomocy w SP 9

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie wzięli udział w warsztatach pierwszej pomocy, zorganizowanych przez Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc.

„Super Moc Pierwszej Pomocy” to konkurs skierowany do klas od II do IV szkół podstawowych z terenu całego województwa warmińsko-mazurskiego. Jego organizatorem jest Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc. Nagrodą był kurs udzielania pierwszej pomocy, a jednym z laureatów zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie. „Widzimy ogromną potrzebę, bo nasze zajęcia prowadzą pielęgniarki i ratownicy medyczni, którzy często mają styczność z poszkodowanymi. Trzeba umieć wezwać pomoc, trzeba dzieci przygotować do powiedzmy pobytu w szpitalu i te zajęcia w taki sposób, bardzo interaktywny, przyjazny, angażujący dzieci uczą” – mówi Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc.

W trakcie warsztatów uczniowie mogli nie tylko poznać tajniki pierwszej pomocy, ale również obejrzeć z bliska sprzęt medyczny oraz porozmawiać ze specjalistami o ochronie zdrowia. „Zajęcia miały na celu promowanie takich zachowań empatycznych wśród dzieci. Wzywanie pomocy, jeżeli chodzi o jakieś zdarzenia nagłe, które będą świadkami prawdopodobnie w przyszłości lub niektóre dzieci już były świadkami. Zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami udzielania pomocy przy oparzeniach, przy ranach” – wyjaśnia Joanna Bucholc, ratowniczka medyczna i pielęgniarka.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie nie tylko chętnie zaangażowali się w konkurs zorganizowany przez Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc, ale także aktywnie brali udział w warsztatach. „Zgłosiliśmy się do tego konkursu, żeby szerzyć tą wiedzę o pierwszej pomocy, bo to pierwsza pomoc jest bardzo ważna, żeby młodzież tutaj 3 klasa wiedziała, jak tą pierwszą pomoc udzielić” – mówi Krystian Dawidko, koordynator projektu ze szkolnego koła PCK.

Wiedza o pierwszej pomocy jest niezbędna. Warto edukować już najmłodszych – większość z nich ma już dostęp do telefonów, co może w przyszłości uratować niejedno życie. Jak zapowiada dyrekcja szpitala, ze względu na potrzebę, ale i popularność konkursu, program „Super Moc Pierwszej Pomocy” będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym.