WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIU...

Zaszczepić pasję

MZPiTU W OLSZTYNIE
Hobby to jeden z najlepszych sposobów na zdrowy rozwój młodego człowieka.

Pasja w życiu dziecka to coś więcej, niż tylko zainteresowanie – to fundament, który kształtuje charakter, rozwija umiejętności i pomaga stawić czoła wyzwaniom. Doskonałym przykładem jest Anastazja Kuś, 17-letnia lekkoatletka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Anastazja zaczęła swoją przygodę ze sportem już w wieku kilku lat. Jej mama, która sama w przeszłości trenowała taniec i tata – zawodowy piłkarz, byli dla niej pierwszą inspiracją. „Byłam zachęcana do różnych sportów, miałam te wzorce przekazywane i od mamy, i od taty, bo jednak w tym sporcie byli no i myślę, że to dzięki temu tak naprawdę wiedziałam, jak to życie sportowe wygląda od początku” – mówi Anastazja Kuś.

Sport pomógł Anastazji znaleźć swoją drogę w życiu, ale jest to także wielka szkoła charakteru. „W okresie przygotowawczym do startów no i też w okresie startowym oczywiście, przed startami, po startach, po tych udanych, mniej udanych, żeby sobie radzić i z porażką, i z sukcesem, uważam że wsparcie od strony mamy mam bardzo duże. Dopina wszystko na ostatni guzik, że mogę skupić się tylko i wyłącznie na trenowaniu” – mówi młoda zawodniczka. „Mimo wszystko ona się dobrze bawi i czerpie radość z tego, co robi. Przynosi jej to dużą satysfakcję i może to jest klucz do sukcesu” – dodaje Alicja Kuś, mama Anastazji.

Mówi się, że dziecko, które ma prawdziwą pasję, nie ma czasu na „głupoty”. To popularna opinia, z którą zgadza się wielu psychologów. Hobby, które rodzic zaszczepi w dziecku, może być siłą napędową na całe życie. „Pasje i zainteresowania dzieci wpływają na budowanie autonomii, poczucie własnej wartości, przynależności, samodzielności. Kształtuje takie cechy, jak wytrwałość, dążenie do celu, przewidywanie konsekwencji” – podkreśla Katarzyna Miszczak, psychopedagog i terapeuta zajęciowy. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy nastolatek zmienia zainteresowania jak rękawiczki? Wspieranie młodego człowieka w odkrywaniu różnych dziedzin jest kluczowe. „To jest naturalne i rozwojowe u małych dzieci. One w tym wieku nie wiedzą, czego chcą, one dopiero poszukują. Ważne jest, żeby – tu apeluję do rodziców – pozwalać dzieciom doświadczać, pozwalać zgłębiać, szukać i towarzyszyć przy tym, ponieważ dzieci uczą się przez naśladownictwo” – zwraca uwagę Katarzyna Miszczak. „To, co chciała robić, to my zapisywaliśmy ją na takie zajęcia. Była gimnastyka sportowa, artystyczna, był taniec, był tenis ziemny. Odnalazła to, w czym jest naprawdę mega utalentowana, dobra i to, co jej sprawia przyjemność” – podkreśla Alicja Kuś.

Pasja w młodym wieku to nie tylko droga do osiągnięć, ale także sposób na przygotowanie się do dorosłego życia. „Na przykład jeśli dziecko trenuje dajmy na to piłkę nożną i nie uda się wygrać meczu, to musi się nauczyć radzić z tą porażką. Dzieciaki czerpią też fizyczne aspekty, zdrowotne. Społecznie się rozwijają, budują relacje, poznają nowych ludzi” – podkreśla Katarzyna Miszczak.

Wspólna historia Anastazji i jej rodziców pokazuje, że pasja, choć wymagająca wyrzeczeń, wyzwala wiele pozytywnych emocji. Hobby sprawia, że odczuwamy przyjemność i mamy poczucie, że robimy coś ważnego dla siebie. „Sport na pewno nauczył mnie wytrwałości, dążenia do celu, niepoddawania się nawet przy ciężkich chwilach, porażkach no i myślę, że też odwagi, bo jednak uważam, że trzeba mieć sporą odwagę, żeby stawiać czoła wszystkim niepowodzeniom, jak i też sukcesom” – mówi Anastazja Kuś. Pasja jest źródłem nieocenionych wartości, które nadają życiu kierunek, pomagają młodym ludziom kształtować swoją przyszłość. Warto więc zachęcać dzieci do odkrywania swoich zainteresowań i wspierać je w ich realizacji –  korzyści pojawiają się szybko i jest to inwestycja, która zwróci się wielokrotnie.