Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIU...

"Układy stabilne"

BWA w Olsztynie
„Układy stabilne" Tomasza Witkowskiego to pierwsza indywidualna wystawa artysty w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie. Prace artysty są wyrazem fascynacji ciałem ludzkim jako plastycznym narzędziem ekspresji artystycznej.

Tomasz Witkowski swoje prace prezentuje w BWA po raz pierwszy. „Przede wszystkim jest to moja pierwsza wystawa autorska w tym miejscu, w sali kameralnej BWA. Skupiam się głównie na przedstawieniu postaci ludzkiej. W mojej twórczości, zresztą tu w kilku pracach widać jakieś takie jeszcze ślady takiej sztuki jeszcze nieprzedstawieniowej, takiej abstrakcyjnej, natomiast obecnie w tym roku skupiłem się głównie na postaci ludzkiej. Widzę człowieka jako taki układ bardzo dynamiczny, podlegający ciągłym zmianom. Jako część natury, który w jakiś sposób, poprzez swoje działania, dąży do doskonałości. Dąży to jakichś ideałów, poprzez np. tu w przypadku tych prac, poprzez codzienną rutynę, poprzez ćwiczenia, poprzez pracę, poprzez tworzenie relacji z innymi ludźmi. Zmienia to otoczenie i w ten sposób doskonali się” – mówi artysta.

„Na swojej pierwszej indywidualnej wystawie w Galerii Sztuki BWA Tomek Witkowski pokazuje cykl prac, są to najnowsze prace rzeźbiarskie. Cykl prac, poświęcony sylwetce ludzkiej, człowiekowi, który okazany jest przez artystę w różnych sytuacjach dynamicznych. Tak jak sam artysta powiedział, ten ruch, poszukiwania równowagi w tym ruchu, ma się odnosić również do tego, że no dzisiejsze czasy wymagają od nas chyba takiej umiejętności, żeby spróbować osiągnąć, mimo wszystkiego, co się dzieje dookoła, równowagę wewnętrzną, a ten aspekt, który tutaj przez artystę jest poruszany, różnych ćwiczeń fizycznych z ciałem również ma w jakiś sposób nam tę równowagę pomóc osiągnąć” – podkreśla Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA. „Układy stabilne dotyczą właściwie brył. Brył, które tworzą kompozycje. Skupiając się na tych bryłach, one właściwie przy rozproszeniu tworzyłyby jakieś abstrakcyjne, jakieś kształty zgeometryzowane. Po złożeniu one tworzą postaci ludzkie, które ustawione są w konkretnych pozach, podczas różnych ćwiczeń, podczas różnych zajęć. Są jakby zatrzymane w czasie, podczas tych ćwiczeń, działań. W taki sposób, że utrzymują równowagę, jakiś balans. No i temu też przyświecała cała idea podczas tworzenia tych rzeźb, żeby zachować jakąś równowagę i w życiu, i podczas pracy czy podczas codziennych ćwiczeń, czy podczas medytacji, czy podczas wypoczynku” – dodaje Tomasz Witkowski.

Wystawę „Układy stabilne” można oglądać w Galerii BWA w Olsztynie do 10 listopada.