Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIU...

Inwestycje w Nowym Mieście Lubawskim

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
W Nowym Mieście Lubawskim realizowane są inwestycje związane z ulicami oraz z zabytkami. Władze miasta realizują także działania obniżające wydatki.

Władze Nowego Miasta Lubawskiego wsłuchują się w głosy mieszkańców, dlatego realizują i z wyprzedzeniem planują działania, które mają ułatwić m. in. komunikację.

Duża inwestycja drogowa realizowana jest na osiedlu Marianowo. Pierwszym wykonanym już zadaniem był tu remont ulicy Klonowej, który kosztował ponad 250 tysięcy złotych. Na to zadanie udało się pozyskać 86% dofinansowania. Przebudowany zostanie także szutrowy odcinek ulicy Jarzębowej. Powstanie tu mierząca 6 metrów szerokości jezdnia z kostki brukowej z wydzielonym pasem dla pieszych i rowerzystów. Duże zmiany, o które mieszkańcy zabiegają od lat, czekają również ulicę Szopena. Jej obecny stan bardzo utrudnia funkcjonowanie m.in. osobom niepełnosprawnym. Przebudowa możliwa będzie dzięki umiejętnemu przesunięciu przez burmistrza części środków przeznaczonych na modernizację ulic Jarzębowej i Klonowej. „Świetne warunki finansowania, bo 86% z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Już w przyszłym roku mieszkańcy w końcu, po wielu latach, będą się mogli cieszyć z nowej drogi” – zapowiada Jacek Wolski, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego. Łączny koszt prac na osiedlu Marianowo to ponad 2 miliony 211 tysięcy złotych.

Drogowcy pracują również na ulicy Rolnej. Tu, dzięki staraniom burmistrza Jacka Wolskiego, udało się pozyskać dodatkowe środki i rozszerzyć zakres prac o ulicę Pszenną i Żytnią. „Te dwie uliczki nie zostały ujęte w pierwotnym projekcie budowlanym. Tak samo, w pierwotnym projekcie budowlanym nie były ujęte wszystkie dojścia i zjazdy na posesje. I na to również pozyskałem dodatkowe środki w wysokości prawie 800 tysięcy złotych, 95% dofinansowania” – mówi burmistrz Jacek Wolski. Łączny koszt tego zadania po aneksie do umowy to ponad 4 miliony 900 tysięcy złotych. Wykonana zostanie tu kanalizacja wodno-ściekowa, nowa nawierzchnia z kostki brukowej ze zjazdami do posesji, oraz nowoczesne oświetlenie. Dzięki dobrej współpracy burmistrza, radnych i Urzędu Wojewódzkiego, udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 60% na remont ulicy Podgórnej, której realizacja zakończy się jeszcze w tym roku, oraz ulicy Świerkowej – z terminem realizacji do I połowy 2025 roku. Koszt tego zadania to ponad 2 miliony 340 tysięcy złotych.

Władze Nowego Miasta Lubawskiego podejmują również działania, które mają obniżyć koszty funkcjonowania i eksploatacji samorządowych jednostek. Dlatego, również w trosce o ekologię, na dachu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pojawiły się panele fotowoltaiczne. „Zainstalowanych zostało sześćdziesiąt paneli fotowoltaicznych. Moc tych paneli przekracza 31 kW. Docelowo, panele te zasilą teren MOSIR-u w energię elektryczną, która spowoduje obniżenie kosztów” – informuje Bartosz Truszczyński, zastępca burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego. Planowana jest również termomodernizacja budynku Urzędu Miejskiego oraz Szkoły Podstawowej. Poprawi się ich wygląd, a jednocześnie spadną koszty ogrzewania.

Kolejne działania dotyczą remontu zabytków. Władze Nowego Miasta Lubawskiego chcą wyeksponować obiekty, które czasy świetności mają dawno za sobą. Prace renowacyjne realizowane będą na murze obronnym za kościołem. Odnowione zostaną baszty: Okrągła i Łupinowa, pojawią się tu także nowe dachówki.

Planów na kolejne zadania realizowane w trosce o mieszkańców jest cała masa. Wymienić można chociażby przebudowę kolejnych dróg, budowę łącznika pomiędzy ulicą Tysiąclecia i Sadową, remont wiaduktu i związane z nim powstanie nowej ścieżki rowerowej wokół stadionu.