Szkoła Policealna im. Zbigniewa Religi w Olsztynie dołączyła do projektu "Katyń… ocalić od zapomnienia" pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego. To program edukacyjny, który ma upamiętniać oficerów zabitych w Katyniu. „Jest to program polegający na dotarciu do losów każdego pojedynczego oficera. Nie tylko Wojska Polskiego, ale i Policji. Zginęło tam też wielu nauczycieli, prawników, księży i wykopanie z tych przysłowiowych dołów niepamięci – pamięci o danym bohaterze” - podkreśla Alicja Pogorzelska, wizytator Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty.
W Szkole Policealnej im. Zbigniewa Religi upamiętniono urodzonego w Łukowie Michała Kłoczewskiego – aspiranta Policji Państwowej. Był osadzony w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Zginął w Miednoje. Na uroczystości była obecna jego wnuczka, pani Ewa Dojlida. „Zawsze się mówiło, że to był bohater i wszyscy o tym wiedzieliśmy. Wiedzieliśmy, gdzie pracował, jak pracował. To była tradycja, nam było to przekazywane” - podkreśla.
Takie upamiętnienie, przywołanie pamięci konkretnej ofiary Katynia i losów jego rodziny to dla Szkoły Policealnej im. Religii ważne wydarzenie – zwłaszcza, że szkoła kształci kadry medyczne. „Obecność naszych absolwentów w chwilach radości, ale i w chwilach smutku przy pacjencie wymaga od nich wiedzy i umiejętności. Wykształcenie takich umiejętności to najlepszy dowód na zrozumienie drugiego człowieka, empatii i postawy patriotycznej” - zaznacza Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie. Dla uczniów to także ważne wydarzenie. „Swoją postawą dał nam ogromny przykład, że warto być Polakiem, warto mieć zasady i się ich trzymać” - mówi Krzysztof Markiewicz, jeden z uczniów obecnych podczas uroczystości sadzenia dębu pamięci.
Projekt "Katyń… ocalić od zapomnienia" realizowany jest od 8 lat. Do tej pory posadzono około 5 tys. dębów upamiętniających ofiary katyńskiego mordu.