Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIU...

Cittaslow: Pasym

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Pasymia, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Pasym to 2,5-tysięczne miasteczko, pięknie położone między dwoma jeziorami: Kalwą i Leleskim. Unikatowy klimat tego miejsca buduje nie tylko bliskość przyrody. Odnajdziemy tu także piękne elementy architektury, na przykład doskonale zachowany i odrestaurowany kościół ewangelicki z XIV wieku z obecną plebanią, gdzie w 1807 roku gościł sam Napoleon Bonaparte.

W Pasymiu żyje się spokojnie, co nie oznacza jednak, że panuje tu stagnacja. Dzięki staraniom lokalnych władz w 2014 roku Pasym przystąpił do Sieci Miast Cittaslow, co otworzyło między innymi drogę do pozyskania funduszy z Ponadregionalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow. „Te prace, które trwały niemal dwa lata, poskutkowały tym, że podpisaliśmy umowy na trzy duże zadania. Pierwsze to rewitalizacja rynku, drugie to utworzenie Centrum Wspierania Rodziny w przebudowanym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. Jest jeszcze trzeci budynek po byłym kinie, tam powstanie Klub Integracji Społecznej i Centrum Aktywizacji Społecznej” - mówi burmistrz Pasymia Cezary Łachmański.

Rynek, w którego centrum znajduje się odrestaurowany wcześniej urząd miasta, otrzymał nową nawierzchnię z ciętych płyt granitowych, ławki, oświetlenie, miejsce na organizację festynów oraz wyeksponowaną studnię. Remont budynków Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dawnego kina obejmuje natomiast nową elewację oraz gruntowną modernizację wnętrz i instalacji.

Możliwość pozyskiwania unijnych funduszy to jednak nie jedyna korzyść płynąca z przynależności do Sieci Miast Cittaslow. Członkostwo w tak dużej, międzynarodowej organizacji pozwala na szeroką promocję i przyciąganie turystów z Polski i spoza jej granic.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.