Spotkania z naukowcami, interaktywne doświadczenia, eksperymenty, warsztaty i pokazy. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk już po raz 5. koordynował olsztyńską odsłonę Nocy Naukowców.
Tegoroczna edycja Nocy Naukowców po raz pierwszy odbyła się poza siedzibą Instytutu. Badaczom zależało, aby dotrzeć do jak największej liczby pasjonatów naukowych odkryć i wyjść im na spotkanie. Miejscem głównych wydarzeń została Galeria Warmińska. Galeria handlowa za sprawą naukowców zmieniła się w ogromne laboratorium, pełne naukowych warsztatów, zagadek i konkursów. „Tematem przewodnim jest zabawa z nauką. Nieważne, co dzieje się w naszych laboratoriach, ważne jest, jak to zastosujemy w życiu codziennym. W związku z tym wyprowadzamy to, co jest w laboratoriach, często niedostępnych właśnie ze względu, że znajdują się w nich jakieś niebezpieczne chemikalia, proponujemy warsztaty, które są bezpieczne” - mówi o idei Nocy Naukowców Katarzyna Capłap, kierownik Biura Wspierania Badań w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
W trakcie Nocy Naukowców można było stworzyć molekularny kawior, zbudować żelkowe DNA i testować antyoksydanty. Każdy, bez względu na wiek, mógł wcielić się w rolę odkrywcy, eksperymentatora i badacza.