Kilkudziesięciu pedagogów, terapeutów oraz realizatorów programów profilaktycznych. Wszyscy związani z Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Władze tej jednostki zaprosiły ich na noworoczne spotkanie, podczas którego podsumowano działania w minionym już, 2018 roku. „To była profilaktyka w oparciu o wartości, też część naszych działań dotykała programu wychowawczo-profilaktycznego szkół” - przypomina Marta Ruczyńska z MZPiTU.
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania najważniejszych planów i założeń na rok 2019. Upłynie on pod hasłem „Człowiek w profilaktyce”. Ważnym elementem będzie praca profilaktyków nad własnymi przekonaniami. „Chcemy zweryfikować nasze, dorosłych postawy i przekonania, żeby później umiejętnie edukować dzieci i młodzież, ważna jest ta świadomość dorosłych i to jest główny kierunek” - zapowiada Jolanta Sztąberska z MZPiTU.
Podczas spotkania profesor Krzysztof Wojcieszek, współtwórca Narodowego Programu Trzeźwości, przedstawił jego najważniejsze założenia. „Ten cały program, który jest na 25 lat planowany, tak naprawdę streszcza się bardzo prosto. Pierwsze hasło to nie upijaj się, drugie mniej jest lepiej, a trzecie – a najlepiej wcale” - mówi prof. Wojcieszek.
W roku 2018 Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień na działalność statutową przeznaczył ponad 1,1 mln złotych i dotarł do niemal 25 tysięcy odbiorców. Ponadto jednostka przeznaczyła ponad 107 tysięcy złotych na przekazywanie treści profilaktycznych w mediach i realizację kampanii społecznych, takich jak „Nowy zwyczaj – ograniczaj!”.