Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wspiera naukowców między innymi prężnie działającymi laboratoriami. Punkty te, zaopatrzone dzięki funduszom unijnym w profesjonalny sprzęt, pozwalają prowadzić skomplikowane badania i dokonywać nowych odkryć. Jednym z takich punktów jest Laboratorium Diagnostyki Molekularnej, funkcjonujące w strukturze Wydziału Biologii i Biotechnologii. „Mamy cały szereg różnego typu pracowni, które umożliwiają wykonywanie zadań z wykorzystaniem nowoczesnych metod biologii molekularnej. Mamy pracownię spektrometrii mas, w której jest spektrometr masowy, mamy pracownie mikroskopowe, w których są wszystkie typy mikroskopów, a taką naszą chyba chlubą największą jest mikroskop elektronowy” - wymienia prof. Renata Ciereszko, kierownik Laboratorium Diagnostyki Molekularnej.
Wysokiej klasy sprzętem może pochwalić się także Wydział Nauki o Żywności. Nowoczesne linie technologiczne z różnych działów przetwórstwa mleka oraz okazała hala technologiczna – Centrum Edukacyjno-Badawcze Mleczarstwa to miejsce, gdzie studenci mogą w bezpiecznych warunkach pracować przy przetwórstwie mleka. „To Centrum zostało praktycznie otwarte w tej nowej postaci w 2011 roku. Jeśli chodzi o to bogactwo, które mamy od tego roku, to przede wszystkim zmodernizowana hala technologiczna i dobrze rozbudowane laboratoria instrumentalne. Dodatkowo jeszcze mamy pracownie analizy sensorycznej i chyba unikalną w skali kraju pracownię mikrobiologii prognostycznej” - mówi prof. Bogusław Staniewski, kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością na Wydziale Nauki o Żywności UWM.
Powody do dumy ma również Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM. Laboratorium Farmakokinetyczne w Katedrze Farmakologii i Toksykologii jest szczególnym miejscem, ponieważ to jedyne tego typu laboratorium działające na wydziale medycyny weterynaryjnej w Polsce. Otrzymało ono również szczególne wyróżnienie w uznaniu dla prowadzonych w nim badań. „Laboratorium jest wyjątkowe z uwagi na fakt, że posiadamy Certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej, czyli certyfikat, który w stu procentach potwierdza wiarygodność otrzymanych wyników, oznaczeń chromatograficznych” - podkreśla prof. Jerzy Jaroszewski, kierownik Katedry Farmakologii i Toksykologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UWM. Dzięki certyfikatowi laboratorium posiada uprawnienia, które pozwalają na wykonywanie oznaczeń w pełni uznawanych przez Urząd Rejestracji przy procedurze rejestracyjnej leków.
Barto ważnym miejscem jest również Centrum Symulacji Medycznej Collegium Medicum UWM. Profesjonalne wyposażenie, wiernie odwzorowane fantomy, na których studenci mogą ćwiczyć pierwszą pomoc czy przyjmowanie porodu – to wszystko wyróżnia olsztyńskie Centrum Symulacji na tle innych placówek. „Symulacja medyczna jest nowoczesną metodą kształcenia na kierunkach medycznych. Dzięki niej przyszli lekarze, pielęgniarki, położne, a także ratownicy medyczni mogą w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach posiąść pewne podstawowe umiejętności kliniczne” - wyjaśnia Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum UWM.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski realizuje aktualnie 159 projektów badawczych finansowanych między innymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto naukowcy z UWM wykonują 29 międzynarodowych przedsięwzięć naukowych i 18 wdrożeniowych, które wprowadzają nowy produkt na rynek.