Projekt „ Archiwa Rodzinne Niepodległej” zainicjowała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Polega on na poszerzeniu wiedzy społecznej na temat osób, na których wielka historia odcisnęła swoje piętno. W całym kraju projekt obejmuje dokumenty gromadzone w domowych zbiorach, pochodzące z lat, w których Polska odzyskiwała niepodległość.
Jak mówi Karolina Strusińska-Pełka z Archiwum Państwowego w Olsztynie, siłą rzeczy na Warmii i Mazurach okres ten został wydłużony do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Osoby, które mają w domach zdjęcia lub dokumenty rodzinne swoich przodków, mogą je dostarczać do Archiwum Państwowego w Olsztynie, gdzie zaopiekują się nimi specjaliści. Poszukiwane są dokumenty, listy czy fotografie.
Jeśli zatem nie wiemy, jak zaopiekować się naszymi rodzinnymi pamiątkami, możemy je złożyć w archiwum, gdzie w ramach programu, we wrześniu i listopadzie, będą przeprowadzone warsztaty związane z przechowywaniem dokumentów. Te przyniesione do archiwum będą odpowiednio zabezpieczone i przechowywane. Osoby zainteresowane projektem mogą kontaktować się z Archiwum Państwowym w Olsztynie.