WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIU...

Pomoc dla przedsiębiorcy

URZĄD WOJEWÓDZKI
Ile miejsc pracy udało się zachować? Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy? Rozmawiamy o pomocy państwa w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy chcą ochronić wszystkie swoje miejsca pracy?

Alina Nowak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej: W ramach Tarczy Antykryzysowej realizowanych jest szereg instrumentów. Takim instrumentem, który cieszy się wśród mikroprzedsiębiorców zainteresowaniem, są tzw. mikropożyczki. Mikropożyczki to już ponad 7 miliardów złotych wypłaconych w ramach całego kraju. Taka pożyczka jest umarzana po trzech miesiącach od daty otrzymania środków, teraz te umorzenia będą się odbywały w zasadzie z mocy prawa, przedsiębiorca nie będzie musiał składać wniosku o umorzenie. Docierają do nas informacje, że te mikropożyczki sprawdziły się i było to wsparcie na ten trudny czas. Kolejnym instrumentem, który cieszy się dużym zainteresowaniem jest dopłata do wynagrodzeń, te działania są realizowane w zależności od firmy, część działań jest realizowana z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To wsparcie jest uzależnione od spadków obrotów w firmie, wówczas przedsiębiorca składa taki wniosek i otrzymuje pomoc finansową. Kolejnym instrumentem, który również cieszy się dużym zainteresowaniem, jest wsparcie realizowane przez Powiatowe Urzędy Pracy, jest ono uzależnione od spadków obrotów w firmie i również przedsiębiorca może uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia w zależności od spadków, jakie odnotował w ostatnim czasie. Mamy też Tarczę Płynnościową, to też jest ogromne wsparcie dla wielu firm, pamiętamy o wielu organizacjach pozarządowych, pamiętamy o samozatrudnionych. Wierzę, że ten trudny czas w niedługim czasie się zakończy.

Jaka jest realna skuteczność tych wszystkich instrumentów, o których Pani przed chwilą wspomniała?

Myślę, że o realnej skuteczności tego instrumentu można powiedzieć właśnie w odniesieniu do statystyk związanych z bezrobociem. Prognozowano na początku, że bezrobocie bardzo wzrośnie. Oczywiście, tak jak powiedziałam, to bezrobocie wzrosło w ostatnim czasie, natomiast nie jest to lawinowy przyrost rejestracji osób bezrobotnych. W maju 2019 roku zarejestrowało się w skali kraju 110 tysięcy osób bezrobotnych, w maju tego roku zarejestrowało się 104 tysiące osób bezrobotnych. Natomiast różnica jest taka, że mniej osób podejmuje aktywizację zawodową, po prostu działania związane z aktywizacją osób bezrobotnych w okresie pandemii były spowolnione, ale wierzę, ze dzisiaj już wszystkie instytucje rynku pracy ruszyły pełną parą i kierują te działania właśnie w kierunku osób, które utraciły zatrudnienia.

Ile miejsc pracy udało się tak naprawdę ochronić?

W skali kraju to jest ponad pięć milionów miejsc pracy, kwota wydatkowana w ramach tarczy antykryzysowej w skali kraju ponad 83 miliardy złotych.

Przypuśćmy, że mamy osobę, która straciła jednak pracę, gdzie ona ma się zwrócić, gdzie szukać pomocy, gdzie szukać tego wsparcia, czy może liczyć przede wszystkim na jakieś finansowe wsparcie w tej trudnej sytuacji?

Każdy, kto utracił zatrudnienie, może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania i oczywiście, jeśli spełnił przesłanki do tego, aby się zarejestrować i uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, to taką pomoc dostanie. Dla nas bardzo cenne jest to, żeby takich osób nie zostawiać dzisiaj bez pomocy takiej finansowej i tutaj należy powiedzieć, że z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy przygotowano projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, który zakłada wsparcie finansowe dla wszystkich osób, które utraciły zatrudnienie właśnie w wyniku, w wyniku epidemii.

Na Warmii i Mazurach mamy wielu rolników, którzy też są zaniepokojeni tą całą sytuacją. Czy oni również mogą liczyć na taką samą pomoc, jak każdy inny przedsiębiorca?

Dla rolników mamy szereg innych instrumentów, które są dedykowane właśnie rolnikom. Oczywiście, z części instrumentów, które są również w ramach Tarczy Antykryzysowej, rolnicy mogą skorzystać, oczywiście, jeśli prowadzą działalność gospodarczą, to jak najbardziej z tego wsparcia mogą skorzystać.

Gdzie możemy szukać najświeższych informacji, które pomogą nam złożyć wnioski o wsparcie?

Na pewno szeroka informacja jest na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale również szeroka informacja jest na stronach Powiatowych Urzędów Pracy, Wojewódzkich Urzędów Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkich zapraszamy do śledzenia tych informacji. Wsparcie realizowane w ramach Tarczy Antykryzysowej przekazywane jest na bieżąco przedsiębiorcom, pracodawcom, dlatego jeżeli ktoś jest w trudnej sytuacji, to zachęcamy, żeby z tych rozwiązań korzystać i chronić miejsca pracy.

Dziękuję za rozmowę.