Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIU...

Wojewoda o Polskim Ładzie

URZĄD WOJEWÓDZKI
To rewolucyjna zmiana w polskim systemie podatkowym. W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie eksperci opowiadali o zasadach Polskiego Ładu.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przypomina o najważniejszych zmianach wprowadzonych przez ustawy podatkowe z programu Polski Ład. „W moim przekonaniu jest programem przełomowym, jest programem, który ma szansę znacząco poprawić funkcjonowanie zarówno państwa, jak również funkcjonowanie jego obywateli” – podkresla wojewoda.

Wojewoda, wspierany przez ekspertów zaproszonych do udziału w specjalnej konferencji przekonywał, że początkowe problemy wywołane nowym sposobem pobierania zaliczek, którego konsekwencją było pomniejszenie wypłat niektórych podatników, już zostały rozwiązane. Przepisy skorygowało rozporządzenie ministra finansów, które w życie weszło 8 stycznia 2022 roku. Przesunęło ono pobór i wypłatę zaliczek z umów o pracę, zlecenie i m.in. rent, emerytur oraz zasiłków ZUS. W sytuacji, kiedy zaliczka jest wyższa niż w 2021 roku, to płatnik przesuwa jej pobranie i wpłacenie do urzędu skarbowego. Przesunięcie ma miejsce do czasu, kiedy zaliczka z roku 2022 będzie niższa niż ta z roku 2021. „Będą one w podobny sposób rozkładały się w skali roku. Nie będą one wyższe, te zaliczki na podatek, w pierwszych miesiącach, ale i tak, z uwagi na zmiany progów, będą one niższe w końcówce roku” – mówi Mariusz Pawłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. Nowe rozwiązanie dotyczy podatników, których miesięczna wypłata nie przekracza 12 800 złotych brutto. Wyrównania za zaliczki pobrane w styczniu już trafiły na konta części osób. Będą również wypłacane w lutym.

Planowane są także działania edukacyjne i konsultacje dla podatników na dyżurach w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej oraz webinaria. ZUS uruchomi także specjalny, internetowy kalkulator.

Wojewoda przypomniał również o ważnym komponencie Polskiego Ładu, którym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tysięcy złotych na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, wypłacany między 12. a 36. miesiącem jego życia. Możliwe jest otrzymywanie transzy wynoszących tysiąc złotych miesięcznie przez rok, lub 500 złotych miesięcznie przed dwa lata.

Zmiany podatkowe, które wprowadził Polski Ład, mają zostawić w kieszeniach obywateli 17 miliardów złotych i być korzystne dla niemal 18 milionów podatników. Polski Ład zawiera w sobie m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku PIT do 30 tysięcy złotych. Wprowadza również zerowy podatek przy płacy minimalnej, emeryturę bez podatku do kwoty 2500 złotych oraz podnosi drugi próg podatkowy do 120 tysięcy złotych.