Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca i uświadamia, jak niezbędna dla ludzkiego organizmu jest woda, a także jak prawidłowo zarządzać gospodarką wodną w kontekście kondycji gospodarczej i społecznej. Olsztyńskie zasoby należą do najczystszych na świecie, a miejscową wodę można pić praktycznie bez przegotowania. W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie pracuje blisko 470 osób, które na co dzień dbają o czystość oraz jakość wody. „Te stacje gwarantują nam właśnie to, że ta woda jest bardzo zdrowa, że ta woda jest bardzo smaczna, a przede wszystkim również co ważne, jest w odpowiedni sposób monitorowana, zabezpieczona przez personel kanalizacji tak, żebyśmy mogli my, jako mieszkańcy czuć się bezpiecznie, korzystać z tej czystej wody” – podkreśla prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
U sterów firmy od 25 lat stoi prezes – Wiesław Pancer. Za jego kadencji dokonało się wiele istotnych zmian technologicznych, a wszystko po to, aby jak najlepiej zarządzać gospodarką wodną. „Jesteśmy największym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym na północnym wschodzie. Natomiast wszystko to głównie postęp techniczny. Informatyzacja, mechanizacja” – mówi Wiesław Pancer.
Obchodom Światowego Dnia Wody towarzyszyło również odsłonięcie pomnika Roberta Luckhardta, pierwszego prezesa Olsztyńskich Wodociągów. Postaci mało znanej, lecz niezwykle istotnej dla historii miasta. To on odpowiadał za projektowanie sieci wodociągowej w mieście.
Olsztyńskie wodociągi już od 125 lat dbają o jakość wody w mieście. A ich pracownicy apelują – pamiętajmy, by nie marnować wody i z głową dysponować jej zasobami.