WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIU...

"Tożsamość rozkoszy"

BWA w Olsztynie
Natalia LL to jedna z najbardziej rozpoznawalnych artystek związanych ze sztuką feministyczną. Prace jej autorstwa, pochodzące m.in. z cykli „Sztuka konsumpcyjna” oraz „Sztuka postkonsumpcyjna”, można oglądać w Galerii BWA w Olsztynie. Wystawa to efekt współpracy z prywatnym kolekcjonerem Juliuszem Topolskim oraz Fundacją ZW.

Zmarła w ubiegłym roku Natalia LL w latach 70. ubiegłego wieku dołączyła do międzynarodowego ruchu sztuki feministycznej. Zajmowała się malarstwem, rzeźbą, instalacją, fotografią, wideo, performansem oraz rysunkiem. Teraz jej prace można oglądać w Galerii BWA w Olsztynie. „Jest to wystawa, taka retrospektywa, chyba pierwsza tak duża po śmierci artystki. Jest przekrój fotografii od lat siedemdziesiątych aż po dwutysięczny rok, plus te filmy audiowizualne, których nie da się nigdzie indziej obejrzeć” – podkreśla kolekcjoner Juliusz Topolski. „Bardzo cieszę się, że wystawa jest tu w Olsztynie, w tym miejscu, ponieważ to bardzo ważna instytucja dla miasta, bardzo ważna instytucja na mapie kraju. Dlatego też  bardzo cieszyliśmy się, że mogliśmy wypożyczyć prace z naszej kolekcji i wesprzeć pokaz kolekcji Juliusza Topolskiego, która jest, można śmiało powiedzieć, że jest to najlepsza prywatna kolekcja prac Natalii LL w kraju. Myślę, że na świecie nie ma lepszej” – dodaje Mateusz Kozieradzki, prezes zarządu Fundacji ZW, Archiwum Natalii LL.

„Kiedy Natalia wchodziła w świat sztuki, świat fotografii, to właściwie zaburzała świat ułożony, tłumaczony i pokazywany przez mężczyzn. To jest po prostu ciekawa postać, ikoniczna jeśli chodzi o sztukę polską, o fotografię feministyczną i o sztukę tego czasu, więc tak bogaty i ciekawy zestaw u nas to jest naprawdę sprawa wyjątkowa” – podkreśla Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA w Olsztynie.

Na olsztyńskiej wystawie ważne są multimedia. „Dzięki uprzejmości Fundacji można zobaczyć pięć filmów o życiu, twórczości Natalii, bardzo ciekawych, które ubarwiają tą wystawę. Nie tylko fotografia, ale sztuki audiowizualne” – zwraca uwagę Juliusz Topolski. „Filmy, które tworzyła Natalia. Są one związane z nurtem sztuki konceptualnej i bardzo nam zależało, żeby te filmy były prezentowane, ponieważ Natalia w swojej multimedialnej twórczości bardzo posługiwała się i fotografią i wideo w tym samym czasie, dlatego one się bardzo mocno nawzajem uzupełniają” – dodaje Mateusz Kozieradzki.

Wystawę prac Natalii LL będzie można oglądać w BWA w Olsztynie do 16 kwietnia.