Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA OLSZTYŃSKIEGO PLANETARIUM I OBSERWATORIU...

Interdyscyplinarne konferencje medyków

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
W dobie dynamicznego rozwoju medycyny prawdziwym wyzwaniem dla lekarzy jest usystematyzowanie nowej wiedzy z różnych specjalizacji. Dużą pomocą są organizowane i wspierane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską konferencje interdyscyplinarne.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Spotykamy się na konferencji interdyscyplinarnej „Skóra i kości”, podczas której swoje siły łączą dermatolodzy i reumatolodzy. Chciałabym zapytać, na czym polega taka modelowa, interdyscyplinarna współpraca?

Lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej: Interdyscyplinarna, czyli współpraca, wymiana doświadczeń między lekarzami różnych specjalności, w tym przypadku dermatologów i reumatologów, ale te na pozór odległe dziedziny medycyny mają bardzo, bardzo wiele wspólnego, przede wszystkim to tło immunologiczne wielu chorób, ale to nie tylko te dziedziny, kiedy nasza współpraca lekarzy różnych specjalności jest wskazana i z korzyścią dla naszych pacjentów. Pamiętam kiedyś, na jednym wykładzie na naszej konferencji profesor Nawrocki użył takiego sformułowania, że lekarz rozpoznaje tylko te choroby, których się nauczył, a dzięki właśnie takiej wymianie i słuchaniu wykładów z innych dziedzin możemy poszerzyć swoje poglądy medyczne i nawiązać współpracę po to, żeby bardziej trafnie diagnozować i lepiej leczyć.

Jakie dyscypliny jeszcze miały okazję się już spotkać na tego typu wydarzeniach?

Zaryzykowałabym tezę, że może nawet wszystkie dziedziny medycyny miały okazję się spotkać i wymieniać wiedzą, doświadczeniem klinicznym, także tutaj naprawdę staramy się łączyć wszystkie dziedziny i chyba żadna nie została pominięta. Każdy z nas w swojej specjalizacji stara się być na bieżąco, a jednocześnie medycyna się tak dynamicznie rozwija, że tego czasu jest za mało, żeby jeszcze śledzić dziedziny wokół, a dzięki takim spotkaniom, takim konferencjom, warsztatom możemy właśnie w pigułce uzyskać wiedzę, zarys, co się dzieje w dziedzinach obok, także temu to między innymi służy. To nie tylko wykłady, to nie tylko warsztaty, ale również spotkania kuluarowe, w trakcie których możemy właśnie konsultować trudne przypadki, dowiemy się, jak pokierować pacjenta, jak umówić się na konsultacje.

Konferencje są też czasem, kiedy mają Państwo okazję porozmawiać „w kuluarach”, być może o tym, jak ta interdyscyplinarna współpraca procentuje w Państwa codziennej pracy. Czy są może takie ciekawe historie związane z wykorzystaniem tej wiedzy pozyskiwanej właśnie na tego typu konferencjach?

Dokładnie, nawet teraz na wykładzie inauguracyjnym, który wygłosił prorektor Collegium Medicum, profesor Sergiusz Nawrocki już są plany dalszej współpracy, żeby kolejna konferencja „Skóra i kości” była połączona jeszcze we współpracy z onkologami i terapiami, które oni stosują, a skutki uboczne mogą się obrazować na powłokach zewnętrznych, także dosłownie teraz, pięć minut temu kolejna współpraca się nawiązała. Bo wiadomo, ta interdyscyplinarna współpraca, podejrzewam, że uratowała już nie jedno zdrowie i życie.

Dziękuję za rozmowę.